Poslovice 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10

SADRŽAJ
UVOD..................................................................................................................................3
1. NARODNE POSLOVICE…………………………………………………………….4
2. MUDRE IZREKE DRUGIH NARODA……………………………………………..5
3. ZNAČENJE POSLOVICE……………………………………………………...……6
4. VUK STEFANOVIĆ KARADŽIĆ…………………………………………….……..7
ZAKLJUČAK……………………………………………………………………….….10
LITERATURA.................................................................................................................11
UVOD
Poznavanje poslovica ne predstavlja dozvolu za bezobrazluk, ali i to treba naučiti. Kao i onu jednostavnu izreku: "Ako želiš prijatelja, prvo postani prijatelj".
Drugi saveti nisu tako dobro prošli kod nas. Recimo, divan savet iz talmudskih "Izreka otaca": "Podučavaj svoj jezik da govori: Ne znam". - Koji bi mi, da sam ga zaista slušala, pomogao da izbegnem niz nesporazuma, nepotrebnih prepirki i ozbiljnih svađa. Reći "Ne znam" u pravom trenutku smanjuje tenziju, vraća samopouzdanje i pomaže ponovnom uspostavljanju ravnoteže. Nažalost, većina ljudi smatra iz najraznovrsnijih razloga da je priznavanje neznanja u isto vreme i prihvatanje poraza, što je potpuno netačno. Niko ne zna sve stvari iako većina nas veruje da smo stručnjaci za sve, a ukoliko se pokaže da nešto nije u redu sa njihovim savetima i "znanjem", za to će biti optužen neko drugi.
Odmah mi pada na pamet izreka koju su moji roditelji često ponavljali: "U se i u svoje kljuse". Čovek je, u suštini, sam na svetu, ali ako veruje u sebe, lakše će podneti tu samoću. S druge strane, ako ga u toj njegovoj samoći spopadnu i kritikuju sa svih strana, onda treba da ima na umu drugu "konjsku poslovicu": "Za dobrim konjem prašina se vije". Tu poslovicu je moja majka nudila kao magičnu zaštitu od loših kritika, zlonamernih komentara i povremenih prezrivih ocena. Iako mi je trebalo dosta vremena da se priviknem na identifikaciju sa konjem, makar i dobrim, onog trenutka kada sam je prihvatila, sve nedaće sa eventualnim negativnim kritičkim ocenama su skoro potpuno iščezle. Uostalom, negativna kritika se piše sa mnogo više iskrenosti nego mnoge pozitivne kritike, i tu iskrenost svakako treba ceniti.
Treba obznaniti da poslovice nisu za sprdanje. Arapi poslovice nazivaju “baklje govora”, Italijani “škola za narod”, Španci “lek za dušu” a Nemci “riznica jezika”! Ovi narodi zasigurno ne bi dozvolili da se prave ćorava posla od poslovica, našli bi načina da to spreče. Ako se ovim ćoravim rabotama bave mladi, a verovatno je da se bave, Burmanci im poručuju: Bilo bi divno kad bi mladost znala sve što može, a starost mogla sve što zna!
1. NARODNE POSLOVICE
Poslovica je kratka, gnomska književna forma kazana u stihu, ili u prozi (gnoma - grčki, kratka, često ritmička mudra izreka), koja narodno iskustvo ponovljeno u više sličnih situacija iskazuje mudrom izrekom, moralnom poukom, koja služi kao vrednosni sud.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!